Mátrai Karate-do
Mátrai Karate-do Sportegyesület – Gyöngyös
Rövid sportegyesületi történelem:
Gyöngyös városában a shotokan karate 1981-ben kezdődött 50-70 fős taglétszámmal. A sportegyesület elődszervezete inkább volt baráti közösség, mint hivatalos szervezet. Éveken keresztül a Városi Sporttelep edzőtermében, majd a Batthyány téri Sporttelepen folytak az edzések hetente egy, majd 3 alkalommal Janes Zsolt és Tóth Miklós vezetésével.Gyakori volt a 70-80-fős edzés is. A szakmai munkát segítették, irányították, vizsgáztattak: Bíró György, Lőrik Csaba, Baranyai Sándor mesterek. Hivatalos sportegyesületté 1993. júliusában alakult meg a csoport 20 fő alapító taggal Janes Zsolt vezetésével, az edzések helyszíne a városi sporttelep edzőterme-Gyöngyös Egri út 23., heti 2 alkalommal. A sportegyesület kihelyezett csoportjai működtek Markazon, Nagyrédén, Mátrafüreden, Halmajugrán, Visontán. Első dan fokozatot az egyesületben Janes Zsolt és Tóth Zsolt szerezte meg 1995-ben. A sportegyesület 1995-től közhasznú szervezetként működik.
Hivatalos elérhetőségek:
Mátrai Karate-do Sportegyesület/ rövidítve: MKSE
3200 Gyöngyös Batthyány tér 24.
Telefon: 30-525-8544
e-mail: zsolt.janes@t-online.hu, web oldal: www.mkdse.hu
Edzők, bírók, vizsgáztatók:
A sportegyesület 3 fő középfokú edzővel, 1 fő sportoktatóval és 1 fő sportmenedzserrel rendelkezik. Országos bírói „B” minősítéssel 1 fő rendelkezik, 1 fő „A” kategóriás vizsgáztató joggal, valamint nemzetközi instruktori és bírói „C”, vizsgáztatói „D” fokozattal rendelkezik.
Versenyeztetés:
A sportegyesületnek nem elsődleges célja a versenyeztetés, azonban több országos eredménnyel büszkélkedhetünk. A legkiemelkedőbb eredmény egy WKF világkupa 2. helyezés volt. Versenyzőink közül kiemelkedett Dobos Réka, aki 10 év edzésmunka alatt Magyar Bajnoki 2. helyezéssel és több megyei és országos 1.,2.,3.,4., helyezéssel is rendelkezett.
Szövetségi tagságunk:
1981-től a JKA shotokan karate szervezet irányvonalát követték a karatékáink. Hivatalosan az egyesület 1993-tól csatlakozott a Magyar J.K.A. Karate Szövetséghez, valamint a Palóc Karate Szövetséghez, valamint önálló tagjai vagyunk a Magyar Karate Szövetségnek. 2000-ben szervező munkánknak köszönhetően újjáalakult a Heves Megyei Karate Szakszövetség.
A Sportegyesület folyamatos fejlesztési munkája:
A rendszeres testedzésen és egészséges életmódra nevelésen kívül 2000 évben egy új rendszerű, 4 éves oktatási programot vezettünk be KARATE-SULI elnevezéssel. A program sikeres végrehajtását követően továbbfejlesztve az ötletet ismét új programmal gazdagítottuk a sportegyesületet. A KARATE-SULI folytatásaként bevezetésre került a KARATE-GIMI, mely szintén négy éves program lett.
A KARATE-SULI programot az MKSE kezdeményezése és előterjesztése alapján a Palóc Karate Szövetség hivatalos programjaként fogadta el.
A Magyar JKA Karate Szövetségnek 2006-ban terjesztettük elő a KARATE-SULI program országos szintű elfogadását.
2000-től Heves megyében évente megyei szintű karate diákolimpiát rendezett a SE. JKA területi diákolimpia és országos edzőtábor (SAWADA) rendezése is fűződik sportegyesületünk nevéhez.
Edzőtáborok:
A 2000 évben bevezett KARATE-SULI edzőtábora-sportegyesületi saját rendezvény évente.
Központi rendezésű edzőtáborokban részvétel (SAWADA, TANAKA, OGURA, HANZAKI, ENOEDA, FUJINAGA, ISUMIYA, OHTA)-évente Magyarországon.
Évente Palóc Edzőtábor Heves és Nógrád Megyében-SAWADA, OHTA.
Kitüntetések:
Gyöngyös Város Sportjáért-Tóth Miklós 2008-ban, Janes Zsolt 2010-ben.
A sportegyesület segítői:
Sportegyesületi tagok, lelkes szülők, családtagok, régi karatékák, vállalkozók, Gyöngyös Város Polgármesteri Hivatala.